(Real Valladolid – FC Barcelona 0-3): Barça fikk det aldri tøft på José Zorrilla og tok en enkel seier. To scoringer av henholdsvis Xavi og Alves i løpet av ett minutt i førsteomgangen, samt Messi med sin 15. for sesongen var nok til å sikre seieren.
Puyol, som måtte kaste inn håndkleet før pause i kampen mot Sevilla, var tilbake i forsvaret, sammen med Piqué, Alves og Abidal. Med Sergio Busquets ute, gikk Keita rett inn på laget – og utgjorde en helt ny midtbane-konstellasjon sammen med Iniesta og Xavi. Messi, Zlatan og Henry spilte på topp.
To scoringer i løpet av ett (!) minutt
Barça har tre strake seiere samt fem poengs ledelse ned til Real Madrid på andreplass. Med seier mot dagens motstander – et lag Barça har særdeles god kontroll på – kunne avstanden øke ytterligere (til åtte poeng) før Real Madrid verter Málaga i morgen kveld. Når Barça er på besøk på José Zorrilla, er det som regel en god del med folk på tribunene, og denne kampen var intet unntak. Barça sparket kampen i gang på José Zorrilla og gikk også rett i angrep. Gjestene fikk hjørnespark som det ikke ble noe av. Rolig kamp innledningsvis, og det så ut til at Keita fikk den dype rollen på midtbanen. Ingen av lagene hadde maktet å skape en farlighet foran motstanderes sekstenmeter, men Valdés ble først satt på prøve, da Canobbio sendte avgårde et hardt frispark inn i feltet, som keeperen bokset ut av farlig område. Vertene lå relativt høyt med laget og hadde godkjent med ballbesittelse innledningsvis. Barça på sin side hadde ikke foretatt seg noe nevneverdig. Kampens første ti minutter hadde passert, der ingen av lagene hadde klart å ta et skikkelig initiativ i kampen. Leo Messi fikk kampens første mulighet, etter en lekker kombinasjon med Alves. Argentinerens forsøk på å køle ballen i lengste stolpe ble imidlertid slått til corner av Villar.
Barça begynte noenlunde å komme seg da vi nærmet oss kvarteret av kampen. Valladolid senket aldri sitt høye press og kom til et par brukbare innlegg fra kantene. Presset førte til at det knapt var noe plass for Barça-midtbanen til å dominere slik vi har til vane å se. Diego Costa kom til vertenes første gode avslutning, da han fyrte av et skudd fra sytten meter, som tvang Valdés ned i full strekk og slå til hjørnespark. Leo Messis bidrag var helt fraværende og likedan med resten av angrepet. Akkurat da tyve minutter av kampen var spilt, viste Barça at de kom for å vinne! Først ut var det Xavi. En herlig kontring av gjestene, hvor Alves etter hvert kom til innlegg fra høyrekanten. Xavi varte opp med en flott volley inne i feltet – og til 0-1! Kun minuttet senere (!), var det nesten samme prosedyre da vi fikk se kampens andre mål. Denne gangen gikk innleggsforsøket til Alves rett i mål! Man kan stille spørsmålstegn bak keeperarbeidet til Villar. Ett minutt trengte altså Barça på å score to mål – som skulle vise seg å være vanskelig å ta igjen for hjemmelaget.
God kontroll; komfortabel ledelse til pause
To reale kalddusjer for vertene, som absolutt hadde klart seg bra i innledningen. Etter scoringene handlet det aller meste om Barça, som styrte banespillet fullstendig. Leo Messi var ikke langt i fra å skli gjennom hele Valladolid-forsvaret, men mistet ballen i grevens tid. Gjestene fortsatte å male på mot Villars bur – og det meste foregikk langs Barças høyrekant. Barça viste deres velkjente pasningsspill utover i omgangen og bygget opp et angrep som Zlatan, med litt hell, kunne scoret på. Halvtimen av kampen var unnagjort, og det så mørkt ut med tanke på en redusering i favør hjemmelaget før pause. Valdés hadde null og niks å bryne seg på, da Valladolid ikke hadde klart å komme nærmere enn Diego Costas avslutning etter et kvarter av omgangen. Mye ble slått opp mot en enslig Diego Costa, dog uten noen stor hell.
Hjemmepublikumet sørget for en absolutt godkjent stemning på José Zorrilla til tross for en 2-0-ledelse i deres disfavør. Valladolid var aldri i nærheten av Valdés’ mål, men fikk en gyllen mulighet rett utenfor sekstemneteren minuttet før pause, da Piqué på aldeles klønete vis stoppet et gjennombruddsforsøk med hånda. Frisparket kunne muligens blitt tatt med en bedre skru, da Valdés ikke hadde store problemer med å bokse vekk skuddet som kom rett på ham. Piqué fikk for øvrig gult kort for den regelrett tåpelige hendelsen. Kun ett tilleggsminutt ble tillagt. Zlatan fikk omgangens siste mulighet, etter å ha blitt frispilt fra Iniesta. Dessverre for svensken, så skled ham i avslutnings-øyeblikket og skuddet gikk ufarlig utenfor. Omgangen ble blåst av til en 2-0-ledelse til Barça. En god Barça-omgang der pasningsspillet spesielt satt til de grader.
Leo Messi med sin 15. scoring for sesongen
Ingen av trenerne gjorde noen bytter i pausen. Vertene sparket kampens siste omgang i gang – og var samtidig veldig tydelige på at de var ute etter en redusering. José Luis Mendilíbar var en aktiv mann på sidelinjen, og dirigerte laget sitt med to hender. Andrés Iniesta kom til omgangens første avslutning. Nok en gang var Alves toneangivende på høyrekanten, hvor brassen slo et godt innlegg inn i feltet. Iniesta kom løpende, men kom for langt under ballen, slik at avslutningen fra god posisjon gikk himmelhøyt over. Seydou Keita pådro seg sesongens femte gule kort i en takling på Mosquitos. Kortet fører til suspensjon mot Sporting Gijón kommende uke. Pedro ble sendt på oppvarming, i dét man fikk se Henry på akrobatisk vis. Kun en kjemperedning av Villar hindret en fantastisk flott scoring fra franskmannen.
Få øyeblikk etter Henrys mulighet, økte Messi ytterligere. Zlatan lurte hjemmelagets offsidefelle og fikk god nok tid til å orientere seg og stille inn innlegget sitt. Det ble dog pasning til en fremadstormende Messi, som ikke hadde problemer med å sette inn sin 15. scoring for sesongen fra ti meter. Hjemmelaget fikk så en god mulighet etter et hjørnespark, men atter en gang var Valdés med på notene. Gabi Milito erstattet Gerard Piqué etter drøyt timen av kampen. Vertene hadde det åpenbart vanskelig med å komme til noen farligheter, mens Henry hadde kommet til to avslutninger. Dagens tredje målscorer, Leo Messi, var nære ved å sette inn sin andre for dagen etter herlig fremspill av Xavi. Argentinerens skudd trillet utenfor lengste stolpe.
Valladolid aldri noen trussel; Barça cruiser inn seieren
Kampbildet fra resten av kampen var neppe noe særlig endret da det gjenstod tyve minutter av kampen. Barça med ballen og sjansene, mens Valladolid rett og slett slet med det meste de foretok seg. Kun en god Villar hindret Zlatan i å øke til 4-0. Gjestene var rett og slett dominerende på en kald José Zorrilla, og svært lite tydet på at Valladolid ville klare å komme tilbake i kampen. Zlatan Ibrahimovic skaffet Barça frispark på god posisjon, som svensken selv tok. Rett i muren. Dani Alves fungerte som en maskin på høyrekanten, da han var med i så å si samtlige angrep. Mendilíbar bestemte seg for å sette innpå defensive krefter på midtbanen, da Pelé erstattet Marquitos. Barça-forsvaret, anført av Carles Puyol, hadde en strålende opptreden i denne kampen. Dmytro Chygrynskiy erstattet Keita på midtbanen.
Kampens siste ti minutter bød aldri på noen stor underholdning, da Barça brukte den gjenværende tiden på å cruise inn seieren. Bojan erstattet Henry, som hadde en kamp midt på treet. Franskmannen var frempå ved et par anledninger, men nok en gang gikk han målløs av banen. 30%-70% var ballbesittelsen fem minutter før ordinær tid. Leo Messi kunne, med en bedre berøring, økt til 4-0, da Justo Villar bommet fullstendig på en klarering. Klareringen ble en perfekt pasning til Messi, men kun et dårlig mottak hindret en gedigen mulighet. Dommeren la til to minutter – ingen scoringer og kampen ble blåst av til 3-0. Seieren betyr at Barça er ubeseiret halvveis ut i sesongen og har dermed åtte poengs ledelse ned til Real Madrid – inntil Madrid-laget skal ut mot Málaga i morgen kveld.
-
KAMPFAKTA:
REAL VALLADOLID – FC BARCELONA 0-3 (0-2)
0-1: Xavi Hernández 20′
0-2: Dani Alves 21′
0-3: Leo Messi 56′
FC BARCELONA (4-3-3): Valdés; Alves, Puyol, Piqué (Milito 60′), Abidal; Xavi, Keita (Chygrynskiy 79′), Iniesta; Messi, Ibrahimovic, Henry (Bojan 82′)
REAL VALLADOLID (4-2-3-1): Villar; Pedro López, Luis Prieto, Arzo, Marcos (Nivaldo 84′); Borja, Lázaro; Marquitos (Pelé 74′), Canobbio, Sesma (Medunjanin 79′); Diego Costa
GULE KORT: Marcos, Borja – Gerard Piqué, Keita
RØDE KORT:
DOMMER: Ramírez Domínguez
Kommentarer
BLAUGRANA.NO modererer kommentarene, men alt innhold er kommentarforfatterens ansvar. Vi oppfordrer til å rapportere upassende kommentarer til oss (via linken i hver kommentar) slik at vi blir gjort oppmerksomme så raskt som mulig.
DEILIG..!!!!
Herlig å se Xavi score det flotte målet og se at Zlatan er på vei tilbake (mye mer involvert, målgivende til Messi og med litt lykke kunne han scoret selv).
Målet til Alves var utrolig, særlig med tanke på at det var ment som innlegg.
Abidal er i kanonform for tiden :)
Håper inderlig de fortsetter sånn...
Begge beackene(?) våre er i form nå for tiden, mens Zlatan må flere hakk opp!
Flott kamp, som forventet. Alves viser seg fram igjen, som han skal.Zlatan spiller en veldig god kamp. Vi skal huske på at han gjør mye mer for Barça enn å score mål. Han binder opp midtforsvaret når han blir spilt opp, og på den måten skaper han rom for Messi og Henry. Med andre ord er han mye mer enn en målscorer. Han gjør jobben sin perfekt når han kan kombinere sin målfarlighet samtidig som han binder opp forsvaret til motstanderne og skaper rom for vingene.
Kjempe deilig! Bra kamp av de fleste barca spillerne.
Veldig bra at du er ute med kampreferat med engang, Jawad. Du skal ha creds for det:)
Er forresten veldig enig med deg, ben molin. Zlatan er så mye mye mer enn en målscorer. Men når det er sagt, så syntes jeg han burde score igjen snart, han
spiller jo tross alt sentral spiss på verdens beste fotballag, og det er en stund siden sist han har scoret nå.
Selvfølgelig så skal han gjøre mer enn å score mål, men jeg syns han har vært for ofte usynlig og det kan han gjøre noe med. Men igjen så trengs det tid som vi må gi han.
Klart han skal score mål også . Det er jo hans viktigste jobb. men så lenge han er en av tre angripere har han ett langt større ansvar for resten av laget enn for eksempel en spiss i en 4-5-1 formasjon
Barça er i kanomform for tiden og ingen kan stoppe de !!
Selvsagt, men poenget er at han har vært veldig usynlig etter nyåret. Bedre idag med sin assist, men han har fortsatt mye å gå på.