Dette er Vålerenga Fotball

Vålerenga Fotball tar i mot katalonias stolthet, FC Barcelona, til treningskamp på Ullevaal Stadion torsdag 29. juli. Ullevaal Stadion har for øvrig en kapasitet på 25 572. I den forbindelse kommer det litt informasjon om organisasjonen og fotballaget Vålerenga.

Forløperen til dagens Vålerenga var Fotballklubben Spark som så dagens lys i 1898. Fotballklubben Spark var igjen bakgrunnen for Idrettslaget Spring som ble stiftet 29. juli 1913, som senere skiftet navn til Vaalerengens Idrættsforening. I moderne tid, kjenner vi det som Vålerenga Fotball, som går under Vålerenga Idrettsforening (VIF).

Drakter: Kongeblå overdel med røde innslag, hvit shorts og røde strømper.

Vålerenga er elsket og hatet, og går under flere kallenavn i Norge. Her er noen av dem: Enga, Vål’enga, Bohemene, Oslos stolthet og St. Hallvards menn. Vålerenga spiller sine hjemmekamper på Ullevaal stadion, som eies av Norges Fotballforbund (NFF). Det er i tillegg der landslaget spiller sine hjemmekamper.

Vålerenga har vunnet totalt 5 seriemesterskap (1965, 1981, 1983, 1984 og 2005).

Vålerenga har vunnet totalt 4 cupmesterskap (1980, 1997, 2002 og 2008)

Høyreback Freddy Dos Santos står nå med 191 toppseriekamper for Vålerenga. Dette er 13 kamper mer enn Tom Henning Hovi. Av spillere som fortsatt er aktive for Vålerenga, finner vi også Morten Berre og André Muri, henholdsvis 176 og 106 kamper for Oslos stolthet.

Dagens Vålerengastall:

Keepere:

#1 – Lars Hirschfeld
#30 – Frode Larsen
#34 – Gudmund Taksdal Kongshavn

Forsvarsspillere:

#3 – Andreas Nordvik
#4 – André Muri
#6 – Freddy Dos Santos
#18 – Juan Fuenmayor
#22 – Birger Madsen
#24 – Stefan Strandberg
#31 – Kristian Brix
#33 – Amin Nouri

Midtbane:

#10 – Lars Iver Strand
#17 – Mohammed Fellah
#19 – Dawda Leigh
#23 – Kristofer Hæstad (Kaptein)
#26 – Bojan Zajic
#27 – Adnan Haidar
#28 – Harmeet Singh

Angrep:

#11 – Morten Berre
#14 – Bengt Sæternes
#20 – Mostafa Abdellaoue
#21 – Luton Shelton
#25 – Mohammed Abdellaoue

Spillere som vil være utilgjengelig:
Freddy Dos Santos (skade)
Birger Madsen (skade)

Hovedtrener: Martin Andresen

Vålerenga i Europa

Vålerenga Fotball har totalt spilt 44 kamper ute i Europa, dette er medregnet kvalifiseringskamper for Europacupen, også kjent som cupvinnercupen og UEFA-Cupen. I tillegg er det med kamper i Champions League, også kjent som serievinnercupen.

Vålerengas første kamp ute i Europa var i 1964, der VIF gikk på et sammenlagt tap 4-9 mot Everton i 1. runde i UEFA-cupen. Deretter har Vålerenga røket mot mellomstore og små fotballklubber fra hovedsakelig Øst-Europa og Skottland. Ikke før i 1998 gikk Bohemene videre fra fra 1. runde, men da kom de i tillegg til kvartfinale. I 1. runde møtte Vålerenga Rapid Bucuresti fra Romania. John Carew var et supertalent, og scorte to mål på bortebane, noe som sørget for 2-2, og en fin mulighet til avansement før hjemmemøtet. Bjørn Arild Levernes scorte 1-0-målet, noe som også sto seg kampen ut.

I 2. runde ventet Tyrkiske Besiktas. VIF fikk med seg 1-0 fra hjemmemøtet, men ble latterliggjort i tyrkisk og norsk presse, med tanke på avansement. Heksegryta i Besiktas, der over 2000 bevæpnede politifolk skulle sørge for sikkerheten til Klanen. VIF greide på mirakuløst vis å utligne Besiktas 3-0 ledelse til  pause, noe som blir sett på som en av de største bragdene i Vålerengas historie. 3-0 ble til 3-3, og Vålerenga skulle møte seiersvante Chelsea fra Stamford Bridge til batalje på balløya. 0-3 hjemme og 2-3 borte var ikke det aller verste resultatet man kunne oppnå, men VIF hadde nådd kvartfinale i UEFA-Cupen, noe som fortsatt blir ansett som klubbens største bragd.

I de senere år har Vålerenga røket ut i 1. runde i UEFA-cupen og Champions League kval., uten at det har vært noen videre suksess.

Vålerenga – Utvikling og spillestil

Vålerenga Fotball har vært kjent for å spille veldig variert oppigjennom tidene. Lagets gullaldre var i 1960- og 1980-årene. På 1980-tallet kom pokalene til Valle, som er tilholdssted og treningsbanen til Vålerenga Fotball. VIF hadde mange fargerike spillertyper som gjorde seg anerkjente i andre miljøer enn Norge. Jørn Andersen ble hentet fra Fredrikstad FK før sesongen i 1985, og scorte 23 mål på 22 kamper for de kongeblå. Vålerenga hadde da en attraktiv spillerstil, og for Jørn Andersens del gikk turen videre til Tyskland og FC Nürnberg.

På 90-tallet skiftet Vålerenga trenere oftere enn det er skuddår, noe som resulterte i at Vidar Davidsen, Lars Tjærnås, Egil Drillo Olsen og  Tom Nordlie ikke ble helt stuevarme på Valle. I 2001 skjedde det en liten forvandling i Vålerenga. Kjetil Rekdal ble spillende trener for Oslos stolthet, og Vålerenga ble igjen et lag å regne med i forskjellige sammenhenger. Først ble det cupgull i 2002, deretter ble det seriesølv i Tippeligaen bak Rosenborg, etter tidenes thrilleravslutning i norsk toppdivisjon, der trønderne vant serien på flest scorede mål.

I 2005 kunne Vålerenga endelig slippe jubelen løs i siste seriekamp i Skien. Odd Grenland ble holdt til 2-2, og Start maktet ikke å beseire Fredrikstad FK, dermed ble gullet med Vålerenga hjem til Oslo etter 21 års venting. Rosenborg var nå offisielt beseiret, da de hadde vunnet serien 13 ganger på rad.  I starten av sesongen 2006 gikk det heller dårlig for Vålerenga. Laget lå desidert sist med 5 poeng etter 7 serierunder. Etter den pinlige UEFA-cup-exiten mot Mlada Bolelslav i august, takket Kjetil Rekdal for seg og forlot posten som Vålerengatrener. Assistent Petter Myhre tok over og samlet 25 av 31 mulige poeng, noe som mirakuløst nok sørget for en 3. plass for Vålerenga, den tredje medaljen på like mange sesonger.

Før 2008-sesongen ble Martin Andresen klar som spillende trener for Vålerenga etter overgangen fra fjorårsvinner Brann. Med seg på lasset hadde han med seg Kristofer Hæstad, Bengt Sæternes, Lars Iver Strand og en hel haug med trenere med forskjellig spisskompetanse. Dette ble ikke videre vellykket, men Bohemene vant cupgullet i 2008 etter å ha beseiret serievinner Stabæk 4-1 på Ullevaal Stadion. I 2009-sesongen var det heller lite å skrive hjem om, da laget underpresterte og havnet på en beskjeden 7. plass.  I inneværende sesong har visjonene til Martin Andresen har slått ut i full blomst. Etter en rekke studieturer til Nederland, henholdsvis til Heerenveen og Ajax har Vålerenga endelig klart å vise seg som et ballbesittende lag. Dette mye på grunn av at det unge laget har blitt et par år eldre, og at Ullevaalmatta har bedret seg kraftig det siste året.

I skrivende stund befinner Vålerenga seg på 2. plass bak Rosenborg med 38 scorede mål. Vålerenga har ved forskjellige anledninger blitt omtalt som Norges Barcelona, mye nettopp på grunn av mange scorede mål og en ballbesittende spillestil uansett motstand. Om det kan trekkes mange nok likhetstrekk mellom FC Barcelona og Vålerenga Fotball, får andre avgjøre. Vålerenga har totalt sluppet inn 20 mål på de første 18 serierundene, mot Rosenborgs 10.

Et interessant moment å merke seg ved Vålerengas spillestil, er at de flytter ofte opp midtstopper i midtbaneleddet som et oppspillspunkt, noe som frigjør rom for de andre midtbanespillerne. Dette er adaptert fra Ajax. Noe annet som også er Ajax-inspirert, er Vålerengas ungdomsakademi. Der har Vålerenga spillere på alle aldersbestemte landslag, og blant annet har Håvard Nilsen vært på prøvespill både hos Inter Milan og Tottenham Hotspur.

Skrevet av Marius Dragsnes, Klanenmedlem

Kommentarer

BLAUGRANA.NO modererer kommentarene, men alt innhold er kommentarforfatterens ansvar. Vi oppfordrer til å rapportere upassende kommentarer til oss (via linken i hver kommentar) slik at vi blir gjort oppmerksomme så raskt som mulig.

Ivan Del La Pena
Tir 27. jul, 2010 kl. 16:28

du ska være bra klanskalle for å kalle Engen for Barça-kopi. Hvem glemmer fjorårets defensive kamper mot Molde f.eks?

Yngve
Tir 27. jul, 2010 kl. 17:22

Det er helt legitimt å sammenligne årets Vålerenga-lag med Barça når de i år har tatt mange steg til å forandre spillestil til et mer ballbesittende spill. Det er ingen som sammenligner nivået her, men selve spillestilen. Og i norsk sammenheng, som stort sett er så langt unna spansk som man kan komme, så er det faktisk også en god sammenligning.

Fjorårets spill var en omleggingsfase for Vålerenga spillemessig og de slet veldig på stopperplass pga skader, derfor la de seg også langt mer bakpå på det tidspunktet. Vi snakker her om årets Vålerenga.

Christer
Tir 27. jul, 2010 kl. 17:58

Hver så snille å få vekk den møkka logoen og møkka laget fra siden

Atle
Tir 27. jul, 2010 kl. 20:20

Høre flere rykter om at Barcelona kommer til å stille med så mange A lagsspillere. Har dere noe informasjon om det?

Trodde faktiskt at noe av poenget med denne kampen var at Barcelona sko stille med stjernegalleriet sitt?

Yngve
Tir 27. jul, 2010 kl. 20:24

Avtalen er at Barça skal stille med de sterkeste spillerne tilgjengelig. Det betyr at alle spillerne som kom videre fra gruppespillet i VM (alle de spanske spillerne, Messi og Alves) fortsatt har ferie og ikke dukker opp.

Atle
Ons 28. jul, 2010 kl. 02:46

Barça E som kommer altså, herregud! Barcelona kunne like godt holdt seg heima!

Ruben Lund Alfheim
Ons 28. jul, 2010 kl. 04:03

Barça er en fryd å se på uavhengig av hvilke spillere som er i aksjon.

Atle
Ons 28. jul, 2010 kl. 05:21

Nei det er det ikke!

Poenget er at det blir for dumt å komme til Norge med E laget sitt. Skjønner ikke hvorfor de som klarte å få dette til i Vålerenga kan være så fornøyde. Vålerenga spilleren som gikk ut å sa at det sko bli morsomt å spille mot verdens beste spillere?! Tull og tøys. Er jo en gjeng med 18 åringer som kommer. Greit nok at de er gode men denne kampen bør jo Vålerenga vinne.

Atle
Ons 28. jul, 2010 kl. 05:23

Men eg skjønner ikke hvorfor eg er skuffet. Eg burde jo visst bedre at Barcelona aldri ville hatt nok respekt til å stille med A-laget sitt :(

MortenP
Ons 28. jul, 2010 kl. 10:02

Atle; Det er rimelig naivt å tro at Barcelona vil tvinge spillere hjem for å spille treningskamp rett etter VM. "Barça har ikke nok respekt til å stille med A-laget sitt"? Du bør være glad de i det hele tatt gidder å komme til Norge, og med spillere som Abidal, Zlatan, Keita, Maxwell, Bojan, bør du være mer en nok fornøyd.

erlendS
Ons 28. jul, 2010 kl. 11:56

Om du skal se de beste spille så er det vel ikke værre enn å dra ned til Barcelona på en ordinær seriekamp...

Sondre
Ons 28. jul, 2010 kl. 12:45
Atle
Ons 28. jul, 2010 kl. 14:22

Eg har vært i på Camp Nou og sett dem før og skal gjøre det igjen, det er ikke det dette handler om, eg mener at når Barcelona først har tenkt å komme til Norge så bør de stille med et skikkelig A-lag.

De bør jo tenke litt på alle fansen de har her oppe. Greit det nettopp har vært VM men så utslitt kan de da ikke være. Dette er jo kun en treningskamp mot Vålerenga.

Og MortenP, viss Barcelona ser på dette som stress og holdningen til oss supportere skal være at vi bare bør være glade de gidder å komme så er jo d litt respektløst er det ikke?

Dere andre kan mene hva dere vil men eg ble iallefall skuffet.

Yngve
Ons 28. jul, 2010 kl. 14:40

Du er jo helt ute og sykler her Atle. Barça spiller ikke treningskamper hovedsakelig for å glede fansen, de spiller treningskamper for å bli klar for sesongen, også er det faktum at de kan tjene noen kroner ekstra og "besøke" supportere andre steder i verden et pluss i margen. Barça har aldri lagt skjul på at de største profilene sannsynligvis ikke ville komme, med mindre de røk ut av VM før forventet.

Når du snakker om mangel på respekt så vitner det bare om at du ikke forstår poenget med treningskamper. Man kan ikke starte sesongoppkjøringen tre uker senere fordi noen av spillerne ikke er til stede, det ville ført til at Barça ville fått en langt dårligere sesongstart enn nødvendig. Vi sliter allerede mer enn alle andre lag ved at så mange Barçaspillere kom helt til finalen i VM.

Personlig synes jeg det er vel så bra å få sett spillere man ikke ser hver uke i aksjon med egne øyne. Det gir meg et innblikk i hva vi har å vente i årene som kommer og jeg tror folk som følger laget tett og ikke bare ser på i ny og ne vil dele den meningen. Jeg har likevel forståelse for at noen er skuffet over at troppen ikke er slik de hadde håpet på, men de forventningene er det ikke Barça som har skapt, det er det VIF og media som har gjort.

MortenP
Ons 28. jul, 2010 kl. 16:48

Atle;

"Stress" får være dine ord, jeg tror ikke FCB ser på dette som noe stress i det hele tatt. De får betalt for å stille med det beste laget de har tilgjengelige, og med tanke på VM-innsatsen og den vanlige ferien spillerne har etter VM så er dette det beste laget tilgjengelig.

Det er ikke slk at FCB har tenkt til å komme til Norge for å glede fansen, det er heller et firma i Fredrikstad som har jobbet knallhardt og betalt en høy sum for å overbevise FCB om at de skal ta turen opp hit. Hvis du regner antall supportere hode for hode, tror jeg Norge kommer relativt tynt opp på listen i forhold til andre land som Frankrike, Italia, Sverige (pga Zlatan/Henke) +++. Det er ikke respektløst å sende opp dette laget, det er derimot snakk om hensiktsmessighet og økonomi.

Thomas Dragsnes
Ons 28. jul, 2010 kl. 17:22

Det handler ikke om å ha respekt for supporterne, for det har de. Det handler om at vi må vise respekt til spillerne.

La meg forklare deg litt hva jobben deres innebærer: Spillerne er i sesong fra august til mai. Mellom der har de veldig lite "ferie". Denne sesongen fikk ikke spillerne ferie før 11. juli. De har en knapp måned ferie, resten av sesongen spiller de fotball.

Jeg tror du heller vil sette pris på spillerne om de ikke blir trøtte og sliten ut i sesongen, for da taper vi.

Bottom line: De har mer enn fortjent ferien sin! Jeg betaler gledelig 495,- kr for å se B-laget spille. Det er aldri snakk om noe E-lag, men en blanding av A- og B-lagsspillere. Regner med at du får øynene opp for de unge og kommer nok til å sette pris på at du tok turen til Ullevaal den ene gangen Barcelona spilte i Norge. Tror du ikke?

Legg til din kommentar

Artikkelen er stengt for nye kommentarer.