- Den beste 16-åringen jeg har sett

Barça har hatt Messi da han var 16 år gammel. Men ifølge en person tett på klubben finnes det en som er bedre på samme alder.

Forfatteren av «Barça: The Making of the Greatest Team in the World» og ESPN-ekspert Graham Hunter har snakket med totalBarça.com. I dette intervjuet forteller han hvorfor han mener 3-1-seieren på Bernabéu nylig var en sterkere prestasjon enn 5-0 på Camp Nou, hvorfor framtiden er så lys for Barça og hvilken sekstenåring han mener er den beste han har sett.

Her følger en norsk versjon.

Om 5-0-kampen, «massakren» av Real Madrid på Camp Nou og hvorfor 3-1-seieren på Bernabéu var en bedre prestasjon:

- Jeg syns det var en massakre, for Barcelona som har vært så dårlige på bortbane, å komme til Bernabéu, med åtte scorede bortemål og syv innslupne, derbiblant en uavgjort i San Sebastián og Bilbao… Å gi bort et mål som det [i starten av kampen], å ha en nervøs Valdés, for så å score tre mål og ydmyke Real Madrid der stillingen fort kunne vært 6-2, 7-2. Det var en av de bedre prestasjonene jeg har sett. Det var en bedre prestasjon enn å vinne 5-0 her [i Barcelona]. Det der var utrolig…

Siden Guardiola tok over har Barça vunnet et ekstremt antall titler. Mange Barça- og fotballsupportere stiller seg spørsmålet: Hvor lenge vil det vare? Graham Hunter prøver å svare, men er ikke sikker han heller:

- Jeg vet ikke svaret på det spørsmålet. Den mest normale ting i verden er at æraer ikke varer og at det er en metthetsfaktor som spiller inn, hvilket vi har sett mye til denne sesongen.

Men han minner om noen gode poenger fra Barça-legende Carles Rexach; at detaljerte faktorer kan være medvirkende til å tro at det ikke stopper med det første:

- Det finnes folk som er bedre dommere enn meg angående dette. For eksempel Charly Rexach. Charly er en gluping og fra hans synsvinkel er systemet opprettet på den måten at det bare vil fortsette. Du kan fjerne Pep nå, og ting blir ikke som med Rijkaard: Stjernespillere som ble late, feite og ikke trente bra, som Rijkaard slet med å håndtere. Han [Rijkaard] var heller ikke en fyr fra canteraen, fra familien. Han var en flink trener hentet inn. Argumentet er at unge spillere kommer gjennom, systemet styres bra. Det er et system som er ment å være sånn og sånn, og de trener på samme måte. I teorien vil spillerne klare seg selv om Pep ikke er trener, så lenge det er en trener med samme filosofi om hvordan spillet skal foregå. Hvordan ting styres på det menneskelige planet vil forandre seg, kanskje han [en ny trener] vil jobbe like hardt som Pep, kanskje ikke. Han kan fort ende opp med ikke å ha den samme innflytelsen som Pep da han kom, der alle spillerne kjente ham.

- Ting kan forandre seg, men i teorien, om de vinner Champions League annet hvert år eller ikke, finnes det nok for Barcelona til å spille den samme fotballen, å underholde folk og å utvikle akademispillere. Altså, dersom det skjer en endring vil det ikke bli triste år som fra 1999 til 2005, der man gikk seks år uten ett trofé. I teorien, hvis Pep forsvinner, så skjer ikke det. Og jeg syns det er et godt poeng som blir understreket av tingene som foregår.

Men Graham er helt overbevist om og klar over at det er noen spillere det kan bli virkelig hardt å erstatte:

- Men det som skjer er… hvordan erstatter du det lille ekstra som Xavi og Puyol gir deg? Det er to spillere som er på vei mot slutten. Vi kan muligens få tre nye år av Xavi, men denne sesongen har vist at vi meget vel ikke får to nye år med Puyol. Vi vet ikke, og hvordan erstatter du en karakter som det?

Mens man snakker om klubbens system og unggutter som kommer opp gjennom systemet leder det oss til emnet om de yngre lagene, og Graham er en som følger de yngre spillerne på Barça rimelig nøye. Og han er imponert. Spesielt over klubbens B-lag, som han sier er veldig bra tatt i betraktning at de er gutter som spiller mot menn:

- Jeg har tett kontakt med Eusebio, B-lagets trener, og han forteller meg at spillerne hans er bedre enn de ser ut til. For de er gutter som spiller mot menn. Jeg mener det. I Segunda spiller alle lag som om det var Champions League-finalen mot Barça B. Og de lagene tenker «hvis vi ikke kan slå dem, så sparker vi dem. Vi skal gjøre alt for å ta ballen fra dem. Hvis vi nå skal bli værende en sesong i Segunda, så er det å slå Barça B vår VM-finale». Og disse gutta er barn, så det faktum at de faktisk vinner er utrolig.

Så hvilke spillere er det å se opp for på Barça B?

- Det er så mange… Å peke ut noen er vanskelig. Montoya, Sergi Roberto, Rafinha, Bartra, Deulofeu — sistnevntes utvikling går litt sakte, men talentet er enormt. Disse karene er veldig gode og har en lys framtid, enten det er på Barça eller andre lag.

Men blant de yngre lagene er det en spiller som har imponert Graham Hunter veldig. Der er det en spiller han mener er den beste 16-åringen han har sett:

- På Juvenil-laget [juniorlag], som er trent av Oscar García — en jeg mener potensielt bør være Barças neste trener etter Pep — er det en gutt som er den beste jeg noensinne har sett. Jeg så Messi som 16-åring, men Dongou fra Kamerun er den beste fotballspilleren i alderen 16 jeg har sett i hele mitt liv. Han er fenomenalt kvikk, avslutter brilliant og jobber; han har blitt lært opp til å jobbe og presse veldig mye.

Hvilke andre juniorspillere er det verdt å holde øye med?

- Sergi Samper, Grimaldo, Patricio på midtbanen, Cristian der framme, Bakoyock, med flere. Det er et veldig, veldig godt lag med mange veldig gode spillere… men Dongou!

Kommentarer

BLAUGRANA.NO modererer kommentarene, men alt innhold er kommentarforfatterens ansvar. Vi oppfordrer til å rapportere upassende kommentarer til oss (via linken i hver kommentar) slik at vi blir gjort oppmerksomme så raskt som mulig.

Jammi
Ons 21. des, 2011 kl. 13:38

Vi har så gode spillere at det er farlig… Og vi har så mange talenter og. Mange må nok lånes ut… men vi har jo tilbakekjøpklausulen som alltid er god å ha. Gleder meg til Rafinha får mer spilletid.

Graham har nok rett i at det blir umulig å få en ny Xavi og en ny Puyol. De er hjernen og hjertet i Barcelona. Men tror nok noen kommer til å komme i nærheten. Men Xavi har fremdels 3-4 år igjen, og om 3-4 år ser jeg for meg at Thiago har fått bedre kvaliteter, Sergio Roberto, Rafinha som også kan spill indreløper(Iniesta-lignende spiller) og vi har jo Fabregas. Vi har da en lys framtid

Sivert
Ons 21. des, 2011 kl. 14:20

Jeg er veldig glad for at Barça har fått så mye ung gutter på laget. Den nyeste er vell Oier og Cenca?

Håkon
Ons 21. des, 2011 kl. 14:52

Det kan bli vaskelig og erstatte spillere som Xavi, Puyol, Pique og Iniesta. fordi de er ikke bare verdesnklasse spillere de er topp 5 best i verden i sin posisjon. det er det ikke bare og erstatte

Alexander
Ons 21. des, 2011 kl. 21:50

Saydul, Ramos var i Sevilla før han kom til Real Madrid.

Petter Ove
Tor 22. des, 2011 kl. 10:36

Adren greier ikke å irritere meg.

Men noe som virkelig irriterer er at de som drifter denne siden har sagt ja til et opplegg som minner om svindel i mine øyne. Hvis man klikker på «rapporter kommentar», så kommer man til en side som inneholder en annonse for en såkallet «merkevareundersøkelse». Hvis man er så dum å si ja til dette, blir man automatisk belastet for en viss sum i måneden. Forbrukermyndighetene har flere ganger advart mot slike leverandører og jeg er skuffet over at Blaugrana fronter dette.

Josef
Fre 23. des, 2011 kl. 11:48
viktor
Søn 25. des, 2011 kl. 11:19

korti får vi se hn i aksjon da ?

Legg til din kommentar

Artikkelen er stengt for nye kommentarer.