Søndagens sensasjonelle borteseier mot Atlético Madrid markerte slutten på en intens periode for Barça. Siden Hansi Flicks menn kom tilbake fra juleferie, har de fulgt et tett kampprogram. Mange kamper senere og Barça har akkumulert en ubeseiret rekke på 18 kamper, der de kan notere 15 seire og 3 uavgjorte. Før vi får se hvor dette eventyret ender, er det imidlertid en landslagssamling de neste par ukene, og selv om Barcelona ikke skal spille før om en stund, er det likevel mange av våre spillere som skal ut i aksjon for sine nasjoner.  

UEFA Nations League Sluttspill

Flere av våre faste spillere skal delta i kvartfinalene av Nations League. Her har Dani Olmo, Pedri, Ferrán Torres, Lamine Yamal og Pau Cubarsí blitt tatt ut til Spania sin tropp. Spania møter Nederland i et oppgjør som skal spilles over to kamper. På den andre siden finner vi Frenkie de Jong, som de neste dagene skifter ut blått og rødt med oransje. 

Jules Koundé skal også delta i Nations League sluttspillet, sammen med sitt Frankrike. «Les Bleus» møter Kroatia først på bortebane, deretter i returoppgjøret på Stade de France. 

Både Marc Casadó og Iñigo Martínez var opprinnelig en del av Spania sin landslagstropp for kampene mot Nederland. Dessverre pådro begge to seg skader i kampen mot Atlético, og skal derfor ikke representere «La Roja» denne gangen.  

VM Kvalifisering

Denne landslagssamlingen går det VM Kvalifisering parallelt med Nations League i Europa. Robert Lewandowski skal ut i aksjon med Polen, når de sparker i gang sitt VM eventyr mot Litauen og Malta. 

Ronald Araújo representerer Uruguay når de møter Argentina og Bolivia i Sør-Amerikansk VM kvalifisering. Raphinhas Brasil får en tøff start på sin VM-kampanje når de møter Colombia etterfulgt av Argentina. 

Junior-Oppdrag

Fermín Lopéz, Pablo Torre og Gerard Martín slutter seg til Spania U21, her skal det skal spilles to treningskamper mot henholdsvis Tsjekkia og Tyskland. Dette blir en fin mulighet for disse unge spillerne til å få flere minutter med kamptrening, som kan bli svært verdifullt i de avgjørende øyeblikkene mot slutten av sesongen. 

Planleggingskonflikt

La Liga kunngjorde denne uken at kampen mellom Barcelona og Osasuna, som tidligere ble utsatt grunnet klubblege Carles Miñarro Garcia sin bortgang, nå skal spilles torsdag 27. mars. Planen om å spille kampen den dagen gjør at begge klubber  får det svært travelt når landslagspausen er over. De fleste av Flicks nøkkelspillere får omtrent ingen tid til å trene sammen før de skal på med kampdrakten igjen, og vår Sør-Amerikanske duo rekker antagelig ikke kampen i det hele tatt. Flere nyhetskanaler melder nå at både Barcelona og Osasuna skal forsøke å anke avgjørelsen, men det er lite som tyder på at La Liga kommer til å gi etter. Dersom kampen blir spilt den dagen, får Hansi Flick enda mer han må ta høyde for i den allerede hektiske perioden som kommer. 

Oversikt over kamper: 

Nederland – Spania, 20. mars, 20:45

Spania – Nederland, 23. mars, 20:45 

Dani Olmo, Pedri, Ferrán Torres, Lamine Yamal, Pau Cubarsí, Frenkie de Jong

Kroatia – Frankrike, 20. mars, 20:45

Frankrike – Kroatia, 23. mars, 20:45

Jules Koundé

Polen – Litauen, 21. mars, 20:45

Polen – Malta, 24. mars, 20:45

Robert Lewandowski

Uruguay – Argentina, 22. mars, 00:30

Bolivia – Uruguay, 25. mars, 21:00

Ronald Araújo

Brasil – Colombia, 21. mars, 01:45

Argentina – Brasil, 26. mars, 01:00

Raphinha

Spania U21 – Tsjekkia U21, 21. mars, 19:30

Tyskland U21 – Tyskland U21, 25. mars, 20:30

Fermín Lopéz, Pablo Torre, Gerard Martín